Tak naprawdę, można stwierdzić, że obecnie w polskim prawie nie ma aż tak bardzo rozwiniętych paragrafów, które by dotyczyły samej reklamy internetowej. Te, które są dość jasno precyzują, jakiego przekazu nie można umieszczać na takich reklamach, warto jednak wiedzieć o tym, że istnieją także dodatkowe umowy i kodeksy pomiędzy konkretnymi firmami, które są zawierane po to, aby mogła dojść do głosu uczciwa konkurencja. Branże mogą się więc między sobą różnić i tę specyfikę także dobrze jest znać. Jednocześnie, ogromna skuteczność takich reklam sprawia, że takich kampanii powstaje coraz więcej i chyba każdy na dzień dzisiejszy wie, czym jest reklama w internecie. Prawo z nią związane również powinno być nam znane- szczególnie jeśli sami będziemy chcieli w przyszłości takie reklamy emitować. To, co można umieścić w takiej reklamie, a czego unikać jest bowiem kluczowe. Źle zaprojektowana reklama emitowana na dużą skalę może się bowiem bardzo mocno dobić na wizerunku danej firmy.
Czego nie możemy reklamować?
W pierwszej kolejności warto wymienić różnego rodzaju wyroby oraz rekwizyty tytoniowe. Nie można też promować żadnych napojów alkoholowych, a wszystko po to, aby wychowywać społeczeństwo w trzeźwości. Nie można także promować gry w karty oraz takich gier, które sprzyjałyby rozwojowi hazardu- a więc na przykład zakładów czy też gier na automatach. Niedozwolone jest też reklamowanie usług medycznych, co do których potrzebne jest skierowanie, aby w ogóle móc z nich skorzystać. Wszystkie te przedmioty i usługi nie mogą być więc przedmiotem kampanii w sieci. Jeżeli chcesz mieć pewność czy działasz zgodnie z prawem warto skonsultować się z kancelarią prawną np. https://www.smr-law.at/pl/.
Zawsze warto sprawdzić, czy działamy zgodnie z prawem
Każda forma reklamy internetowej jest inna, jeśli więc już zdecydujemy się na prowadzenie jakiejś kampanii, powinniśmy sprawdzić, w jaki sposób ją zaprojektować tak, aby była zgodna z prawem. Trzeba bowiem przyznać, że inne obostrzenia będą dotyczyć reklam typu pop- up, które wyskakują w nowych okienkach, a zupełnie inne będą dotyczyć wysyłki wiadomości do przygotowanej wcześniej listy mailingowej. O ile niewielka akcja może pozostać niezauważona, o tyle reklama na dużą skalę naprawdę powinna być przemyślana. Dlatego tak wielu przedsiębiorców woli zgłosić się do agencji reklamowych z doświadczeniem.
Oczywiście, w przepisach znajdziemy także informację o tym, że reklama powinna być w zgodzie z dobrymi obyczajami i nie powinna wprowadzać odbiorcy w błąd- to, co przekazujemy w reklamie musi być więc zgodne z prawdą, nie może być jedynie sposobem agitacji klientów. Nie są także dozwolone takie reklamy, które stanowią czyjąś wypowiedź agitującą, która jest przedstawiona jako pozornie neutralna. Reasumując- reklama nie powinna wprowadzać odbiorcy w błąd tylko po to, aby coś kupił, powinna być w dobrym guście, nie może też uderzać w osobiste przekonania, ani nie może powodować uczucia lęku, budować agresji czy żerować na łatwowierności dzieci.