To, że picie odpowiedniej ilości płynów jest ważne, wie każdy, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jaki to ma w praktyce wpływ na codzienne funkcjonowanie, zdrowie i samopoczucie. Picie wody, a dieta to również zagadnienie, które powinieneś znać, gdyż ilość spożywanej wody wpływa na łaknienie. Sprawdź, jak i co powinieneś wiedzieć o prawidłowym nawodnieniu.
Picie wody, a dieta – jak wpływa na łaknienie?
Picie wody jest bardzo ważne do tego, by utrzymać dietę. Bardzo często osoby będące na diecie redukcyjnej mylą uczucie głodu z pragnieniem. Picie wody, a dieta to zagadnienie, które się łączy, gdyż naturalne uczucie pragnienia jest czymś normalnym. Jeśli więc jest się odwodnionym, może być trudno o utrzymanie restrykcji kalorycznych, gdy ciągle pojawia się delikatne uczucie pragnienia. Często wystarczy odpowiednio nawodnić organizm, by uczucie rzekomego głodu całkowicie zniknęło.
Czasem wynika to nawet z dość prozaicznego powodu, jakim jest napełnienie żołądka. Jeśli więc trudno o osiągnięcie sytości, warto się po prostu napić. Nie należy jednak tego robić bezpośrednio po posiłku, by nie zaburzać trawienia. Wodę najlepiej pić w większej ilości do kilkunastu minut przed posiłkiem.
Poziom nawodnienia, a metabolizm
Samo picie wody pozwala też regulować niektóre hormony związane z uczuciem głodu. Nie jest to zagadnienie dobrze przebadane, jednak istnieją badania sugerujące, że picie odpowiedniej ilości wody pozwala na zachowanie prawidłowego poziomu greliny we krwi, co jest kluczowe, by utrzymać poziom sytości. Jeśli greliny będzie za mało, pojawi się uczucie głodu.
Ponadto picie wody, a dieta to istotne zagadnienie w kontekście wpływu na metabolizm. Tylko dzięki prawidłowemu nawodnieniu organizm może funkcjonować zgodnie ze swoimi założeniami. Jeśli wody w organizmie jest zbyt mało, jego funkcje są zaburzane już na poziomie komórkowym. Ma to wpływ na samopoczucie, zdrowie, a także na kompozycję ciała i prawidłowe trawienie i wchłanianie pokarmu. Zadbanie o wydajność procesów metabolicznych jest bardzo ważne, gdy chce się schudnąć lub po prostu utrzymać wagę, a nawodnienie jest w tej kwestii szczególnie istotne.
Skutki zbyt małej podaży wody w diecie
Jeśli nie wiesz, ile powinieneś mieć wody w diecie, dzięki specjalistom z Projekt Zdrowie możesz uzyskać odpowiedź. Poza kłopotami z łaknieniem i metabolizmem zbyt małą podaż wody w diecie może też wpłynąć na inne kwestie zdrowotne. Przede wszystkim dojdzie do istotnego zaburzenia zdolności do wysiłku fizycznego, a jeśli jesteś aktywny fizycznie i trenujesz, jest to bardzo kłopotliwe. Ponadto wysiłek będzie zdecydowanie mniej przyjemny.
W skrajnym przypadku może dojść do zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia trawienia, czy nawet kłopotów z utrzymaniem właściwej temperatury ciała. Jest to rzadkie, jednak bardzo częste jest to, że osoby na diecie redukcyjnej mają zdecydowanie pogorszone samopoczucie, co wynika właśnie ze zbyt małej ilości wody w diecie.