Nie czekaj – pokaż się w sieci!

Prowadząc firmę trzeba być świadomym, że tradycyjne formy przekazu, reklamy już nie są tak skuteczne jak kiedyś. Reklama radiowa, telewizyjna nie sprawdzi się u każdego, zaś strona internetowa to totalny must have bez względu na branżę. Wszystko obecnie odbywa się w sieci, ze szczególnym uwzględnieniem szukania i zamawiania usług, produktów. Zakupy online to ogromna wygoda i już raczej ciężko znaleźć osobę, której by się nie zdarzyło zamówić czegoś przez Internet. Dlatego też powstaje coraz więcej sklepów internetowych i sukces gwarantuje nie tylko dobra strona, dobrze skonfigurowany sklep, piękne przedstawione produkty, ale przede wszystkim promocja w sieci.

Strategia działań marketingowych jest ważna na samym już wstępie. Nie można działać w ciemno bez analizy, bez określenia sobie dokładnego celu, a tych może być nawet kilka. Najbardziej popularne to wizerunek i sprzedaż. Dopiero po określeniu celu, budżetu reklamowego można dobierać odpowiednie kampanie reklamowe, czy to w sieci wyszukiwania czy też w mediach społecznościowych. Tutaj nie bez znaczenia będzie również branża – do konkretnej należy dopasować odpowiednie kanały sprzedaży.

Kto ma poprowadzić kampanię?

Niektórym może się wydawać, że prowadzenie działań reklamowych to nic trudnego – ot kilka ustawień i reklama śmiga. Jednak tak nie jest. Kampanie należy cały czas monitorować, do niektórych potrzebne jest stworzenie banerów reklamowych, a to już często zadanie dla grafika. Jeśli w swoim zespole nie ma się specjalistów z tego zakresu, to lepiej oddać sprawy marketingowe na zewnątrz jakiejś dobrej agencji. Jest to wygodne i bezpieczne. Jedną z lepszych firm można znaleźć w sieci po wpisaniu hasła brandbay w wyszukiwarce Google. Specjaliści przede wszystkim analizują branżę, przedstawiają możliwości, za i przeciw konkretnym kanałom, tłumaczą klientowi to, czego ten nie rozumie. Współpraca z agencją może przebiegać naprawdę dobrze. Jest to stały kontakt, kontrola nad tym co się dzieje i przede wszystkim efekty, które uzyskuje się dzięki doświadczonym specjalistom. Każda branża charakteryzuje się czymś innym, dlatego nie warto działać na własną rękę bez odpowiedniej wiedzy i wcześniejszej praktyki, ponieważ tym można tylko przepalić cały budżet i zrazić się ostatecznie do reklam w sieci.

Co mamy do wyboru?

Standardem w obecnych czasach są między innymi działania dotyczące pozycjonowania stron www, prowadzenie kampanii AdWords, prowadzenie profilu na Facebooku, jak również kampanii reklamowych FB Ads. Coraz bardziej popularny staje się także Instagram i na niego również można kierować reklamę. Jednak bez względu na to co wybierzemy należy pamiętać, jak dużą rolę odgrywa sama strona www. Musi być ona jasna, przejrzysta, czytelna dla potencjalnego klienta. Bo cóż nam z widoczności w sieci, jeśli użytkownik wejdzie na stronę i szybko z niej wyjdzie bo będzie miała braki, nieczytelną strukturę lub brak dostosowania do urządzeń mobilnych? Każdy szczegół ma wpływ na powodzenie i sprzedaż.