Oczyszczanie miejskiej infrastruktury to ważne zadanie, które realizuje się poprzez wykorzystanie specjalnie do tego stworzonych maszyn. Tym samym to, jak wydajne będzie to oczyszczanie zależy w dużej mierze od samych zamiatarek. Najnowocześniejsze modele znajdujące się w ofercie chociażby takich przedsiębiorstw jak Terberg Matec to propozycje maszyn o jeszcze większej sile ssącej, dużych pojemnikach na wodę czy też hydrostatycznym systemie kierowania 4 kołami. Wszystkie te udoskonalenia oraz nowe standardy w kwestii samego zamiatania i zasięgów dotyczą kompaktowych modeli miejskich, które pracują na mocno ograniczonej przestrzeni.
W jaki sposób projektuje się te maszyny i utrzymuje w regularnej eksploatacji?
Zamiatarki mają wszechstronne zastosowanie, można je spotkać w przestrzeni miejskiej, ale też często są przeznaczane także do zadań specjalnych- na przykład do oczyszczania terenów lotnisk. Za pewne to właśnie z tego względu tak ważne jest ciągłe udoskonalanie tych maszyn- w przypadku modeli kompaktowych chodzi jednocześnie o to, aby zachować niewielkie rozmiary pojazdu oraz jego zwrotność, ale też stale zwiększać wydajność i zasięgi pracy takiej zamiatarki podczas jej jednorazowego przejazdu w terenie. Istotna jest także naprawa zamiatarek, a na pewno dostępność części zamiennych, które bywają nieodzowne i warunkują możliwość ponownej eksploatacji maszyny. Dodatkowo, naprawa zamiatarek musi być przeprowadzana w specjalnych, przeznaczonych do tego miejscach, w których pracują odpowiedni specjaliści.
Oczyszczanie ulic- praktyczne aspekty związane z procesem
Istotą oczyszczania ulic są przejazdy z działającymi szczotkami obrotowymi. Pracują one z dużą prędkością unosząc do góry wszelkie zanieczyszczenia. Są one potem zasysane do kontenera na odpady. Proces zamiatania czy też szczotkowania ulic odbywa się na mokro. Szczotki są zraszane wodą z kontenera na wodę użytkową, który znajduje się na tyle maszyny. Pozwala to ograniczyć pylenie i unoszenie się kurzu. Operator zamiatarki może modyfikować ustawienie szczotek obrotowych w trakcie pracy dostosowując je do terenu, który oczyszcza. Szczotki mają bardzo trwałe włosie, które doskonale nadaje się do szczotkowania dróg, chodników, deptaków czy alejek. Obok szczotek obrotowych na wyposażeniu zamiatarki można też znaleźć myjkę ciśnieniową. Z jej wykorzystaniem można usuwać substancje oleiste, zaschnięte plamy oraz inne zanieczyszczenia, z którymi nie poradzą sobie same szczotki. Oczyszczanie ulic może więc być jak najbardziej kompleksowe i takie też jest w rzeczywistości.
Więcej informacji na https://www.terbergmatec.pl/.