Jak zrobić stronę internetową krok po kroku – od zera

Szczegółowe informacje na temat tego jak zrobić własną stronę internetową, cenne porady i wskazówki oraz obecne promocje na hosting znajdziesz na stronie stworzycstrone.pl Poniżej znajdziesz skróconą instrukcję tworzenia własnej strony www.

1. Kupno domeny

Pierwszym krokiem w stronę naszej nowej strony internetowej jest zdobycie domeny, czyli inaczej nazwy strony. Nazwa strony jest czymś unikatowym i w sieci nie ma dwóch stron o tej samej nazwie. Tak naprawdę nigdy nie będziemy jej właścicielem tylko abonentem i o to nam chodzi w tej sytuacji. Dążymy do tego aby móc zarządzać swoją stroną internetową. Niestety będziemy musieli opłacać ją co rok, ale jeżeli znajdziemy dobrą ofertę to wcale nie wyjdzie to aż tak drogo. To na co warto zwrócić uwagę to fakt rejestracji domeny i jej przedłużenia. Chodzi o to, że część firm oferuje tanio rejestrację – bądź wręcz za darmo, ale koszt jej przedłużenia po roku jest bardzo wysoki. Nam chodzi o to aby być jak najbardziej wydajnymi, a więc oszczędźmy sobie zbędnych wydatków. To, co nas interesuje to tania rejestracja domeny przy równoczesnym tanim przedłużeniu jej. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić możesz poczytać wiele instrukcji w sieci traktujących na ten temat. Nazwa powinna być krótka, łatwo zapamiętywalna, bez dodatkowych znaków w stylu “-” bądź cyfr. Może również zawierać w sobie słowo kluczowe.

2. Kupno hostingu

Nieco ważniejszą kwestią niż to gdzie kupić domenę jest zadanie zakupu hostingu. Ma on realny wpływ na to jak w przyszłości nasza strona będzie funkcjonować. Na rynku są dostępne nawet darmowe rozwiązania, ale tych zdecydowanie nie polecamy. Chodzi o to, że hosting ma wpływ na niezawodność działania Twojej strony oraz na jej szybkość. A szybkość wczytywania się strony ma wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania, dlatego jeżeli zależy Ci na tym aby Twoja strona internetowa wyświetlała się na topowych pozycjach w Google powinieneś poszukać hostingu, który stanie na wysokości zadania i będzie działał szybko.

 

W trakcie wybierania hostingu warto zwrócić uwagę na pojemność dysku, a także na jego rodzaj. Zazwyczaj wystarczy Ci kilka gigabajtów przestrzeni dyskowej, chyba że zamierzasz na stronie przechowywać bardzo dużą ilość zdjęć wysokiej rozdzielczości albo filmów wideo. No albo jeżeli Twoją stronę odwiedzają miliony osób. Zwróć również uwagę na dysk Twojego serwera. Chodzi o to aby był on SSD – podobnie jak w przypadku komputera, z którego na co dzień korzystasz. Taki rodzaj dysku pozwoli Ci na to aby strona internetowa działała szybko i aby ludzie znajdujący się na niej nie opuszczali jej.

3. Instalacja WordPressa

Kolejnym krokiem jest instalacja WordPressa. Czym jest WordPress? Systemem zarządzania treścią, który w prosty sposób pozwoli Ci zbudować Twoją wymarzoną stronę internetową, a co więcej zarządzać nią. Zazwyczaj serwer posiada funkcję autoinstalatora, która pomoże Ci w łatwy, automatyczny sposób zainstalować WordPressa na swojej stronie. Jeżeli nie będziesz wiedział gdzie znaleźć instalator możesz zawsze zapytać o to swojego hostingodawce.

4. Instalacja motywu

Ostatnią czynnością dającą mnóstwa pola do popisu jest wybór właściwego motywu na Twoją stronę. Motyw jest czymś w rodzaju środowiska, w którym będziesz pracował. Im lepszy i prostszy motyw znajdziesz tym łatwiej i szybciej stworzysz swoją stronę internetową. W sieci istnieje wiele zbiorów list z motywami. Również w samym wordpressie jest dostępna cała baza motywów, potocznie nazywanych szablonami. Motywy są lepsze i gorsze, dlatego uważnie wybieraj. Często płatne motywy są bardziej praktyczne i funkcjonalne, a także szybsze, ale nie jest to złota reguła. Musisz znaleźć coś dla siebie, co spodoba się również innym. Powodzenia!